top of page

ОПТИМИЗИРАНЕ НА ТРЕНИРОВЪЧНИТЕ ПРОГРАМИ ЗА БЪРЗИНА ВЪВ ФУТБОЛА

Writer's picture: Цветан ЦанковЦветан Цанков

Updated: Jul 28, 2018


Ако вече сте разбрали понятието "игрова скорост", можем да започнем да обмисляме как да създадем ефективни тренировъчни програми, които помагат на играчите да развият този капацитет. За да направим това трябва да анализираме следните две основни области на футболната игра: изисквания за скоростта и видове движения.


Идентифициране на изискванията за скорост във футбола


Развитието на скоростта във футбола трябва да включва много повече, отколкото просто да следвате тренировъчната програма на един лекоатлет-спринтьор. Тя трябва да бъде насочена точно към изискванията на играта. Това изисква внимателно да се анализира как скоростта се проявява конкретно във футбола. Можем да изградим този анализ с помощта на пет ключови въпроса:


1. Какво разстояние пробягва един играч обикновено?

2. В каква посока спринтира играчът?

3. Как тези високоскоростни действия са свързани с моделите на движение, които идват преди или след тях?

4. При какви обстоятелства се спринтира (какво предизвиква спринта)?

5. Какви умения трябва да бъдат включени в движението?


Отговорите на тези въпроси ще ни дадат основа, на която да можем да разработим солидна и ефективна тренировъчна програма за игрова скорост във футбола, чрез прилагане на научни принципи на движението.


Какво разстояние пробягва един играч обикновено?


Въпреки че отговорът на този въпрос се различава в известна степен, в зависимост от игровата позиция, можем да кажем, че типичните високоскоростни движения, изпълнявани във футбола, са кратки (средно около 5-15 метра). Разбира се, играчите в средата или по крилата, може да се изисква да спринтират по-дълги разстояния, но дори те обикновено са кратки. Като цяло, относително краткото разстояние от спринтове във футбола, прави от по-голямо значение способността за развитието на бързо ускорение, отколкото за максимална скорост. Скоростта на тренировка, от своя страна, трябва да отразява тези разстояния, които играчът вероятно ще пробягва, докато играе. Те също така трябва да се променят по подходящ начин, за да се гарантира, че играчът развива способността да бъде ефективен в рамките на конкретни разстояния, които обикновено се изискват от неговата позиция в хода на играта.


В каква посока спринтира играчът?


Традиционната тренировка за бързина почти винаги включва спринтиране в права линия, но футболното представяне е много по-сложно. Във футбола, е много вероятно да се наложи играчът да се спусне в други посоко, а не просто напред. В резултат на това, играчите трябва да развият способността да стартират не само право напред, но и странично (отстрани) и отзад, Тази способност често се нарича "многопосочна скорост".

Въпреки това, след като играчът е направил първоначалното движение, по-нататък мултидиректното спринтиране включва стандартен модел на ускорение. По този начин, както ще обсъдим по-подробно в следващата статия за бързината във футбола, основната разлика е в началото на движението. Следователно, тренировката за бързина трябва да бъде адаптирана, за да се гарантира, че играчът може бързо да започне движение в различните посоки, което е типично за футболната игра. За целта, тренировъчната програма трябва да включва упражнения, които конкретно развиват тази способност, което означава, че тренировките за бързина във футбола трябва да съдържат нещо повече от спринтове напред.

18 views0 comments

Comments


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page