С толкова много физиологични адаптации, които съпътстват съзряването, е логично да приемем, че това ще има влияние и върху физическите резултати (напр. при скока на височина). По време на тези периоди, треньорите трябва да обърнат внимание на психологичните и физиологичните трудности, с които се сблъскват спортистите и да приспособят тренировъчните си програми по подходящ начин, който подпомага адаптацията, намалява риска от травми и подобрява самочувствието. Имайки предвид това, тази разработка цели да разгледа механизмите на приземяването при определени стадии на пубертета, за да подкрепи треньорите в практиката им.
Руптура на предната кръстна връзка (ПКВ, ACL) е често срещана травма на долните крайници при спортисти. Проучванията показват, че над 70% от руптурите на ПКВ, в отборните спортове, се случват в ситуации без контакт с противник, особено при движения в затворена кинетична верига, изискващи бързо отрицателно ускорение на общия център на тежестта (ОЦТ), завъртане, спиране или приземяване.
В опит да се намали броят на травмите на ПКВ при задачи, изискващи приземяване, са разработени невромускулни и проприоцептивни тренировъчни програми, за да се намали рискът от получаване на травма. Намаленият брой травми на ПКВ, свързан с тези интервенционни програми, се дължи на редица биомеханични промени по време на приземяването. В сагиталната равнина, спортистите участващи в подобни програми, показват повишен ъгъл на сгъване в коляното при пъроначален контакт с опората и в целия диапазон от движението на коляното. Предполага се, че тази позиция на долните крайници намалява риска от увреда на ПКВ.
Инструктирането на спортистите да приземяват по "мек" начин води до очаквани промени в ъгъла на сгъване в коляното при началния контакт с опората. Времето на върховото натоварване, падащо върху ПКВ, подкрепя теорията, че позицията на тялото по време на контакт с опората е ключова детерминанта за определяне на натоварването върху ПКВ. Този резултат показва, че един прост инструктаж може значително да намали това натоварване.
Фиг.1. Кинематика на бедро и коляно при приземяване. Нулевите стойности върху абцисата обозначават времето на начален контакт с опората.
Когато се оценява техниката на скока, цялото тяло може да нарисува сложна картина на това, което се случва на биомеханично ниво. Най-важните стави обаче, по мое мнение, са коляното и тазобедрената става, тъй като те често разкриват недостатъци в техниката (например хлътване на коляното навътре) или мускулната сила.
Счита се, че увеличението във върховата (пикова) сила на опорната реакция се съпровожда от напредването на възрастта (в предпубертетния, пубертетния и малко след пубертетния период), тъй като тогава обикновено се увеличава и телесната маса. По време на бягане и скачане, тази увеличена телесна маса може да увеличи риска от травми. За да се предотврати това, комплекс от невромускулни тренировки, упражнения за сила и целево оптимизиране техниката на приземяване, ще бъдат безценни, когато се работи с подрастващи спортисти.
На видеото е представен 15-годишният футболист на ПФК Септември (София) Кристиян Найденов, който провежда кондиционна подготовка 6 месеца след реконструкция на ПКВ, за завръщане към състезателен футбол на високо ниво.
Повишената сила и височина на отскока са нещо, което треньорите трябва да търсят в повечето отборни спортове. Въпреки това, при отсъствието на добра техника и сила, по-голямата вертикална височина променя центъра на тежестта, което ще предизвика способностите на спортиста за ефективна равновесна устойчивост (баланс) при приземяването и способността му да разсее всички тези сили. Предвид гореизложеното, трябва да се стремим да подобряваме невромускулния контрол, силата и техниката, за да предпазим състезателите от травми.
Накрая, при по-малките деца се наблюдава намален ъгъл на сгъване в тазобедрените и коленните стави при приземяване, което говори за по-твърдо посрещане на опората. В никакъв случай не бива да се пренебрегва значението на мускулите на торса за омекотяване на приземяването.
Използвана литература:
1. Green T. "Jumping through time: Does maturation impact landing mechanics?",2018
2. Laughlin W., Weinhandl J., Kernozek Th., O'Connor Kn., "The effects of single-leg landing mechanics on ACL loading", 2011
Comentarios