![](https://static.wixstatic.com/media/5d6a49_a4451fe9620c4a22b8cd3bdf88061b74~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_551,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/5d6a49_a4451fe9620c4a22b8cd3bdf88061b74~mv2.jpg)
За разлика от скоростта на изпълнение на концентричната (преодоляваща) фаза на мускулното усилие, ексцентричното (отстъпващо) темпо изглежда, че има по-голямо влияние върху мускулния растеж. Можем да обясним това частично с начина, по който са взети тези измервания, но и с по-голямата продължителност, при която мускулите могат да бъдат изложени на стимулиращо ниво на напрежение, докато се удължават (ексцентрично мускулно усилие).
По-бавното ексцентрично темпо на изъпълнение увеличава активната сила, което води до по-голямо увеличение в диаметъра на мускулните влакна (миофибрилна хипертрофия) и мускулна хиперплазия (делене на мускулните влакна, клетки). Бавното изпълнение на ексцентричната фаза осигурява по-продължително напрежение за тези мускулни влакна, които изграждат двигателните единици с висок праг на възбудимост.
Очевидно, че бавно-динамичното изпълнение на силовите упражнения ще е полезно. Веднага бихме искали да уточним, че тук става въпрос за развиване на качеството сила, която ще потенцира бързината на движенията, вкл. в частичните, чрез натрупване на силов резерв в мускулите при различната им степен на съкратеност, т.е. в различните ставни ъгли (Карабиберов Ю., "Кондиционна тренировка за сила", 2015). Считаме, че силата е двигателното качество, което е неразривно свързано с други две ключови биомоторни спсобности - бързината и издръжливостта, или иначе казано, силата приложена с голяма скорост на изпълнение, води до бързината като резултат, а силата и нейното поддържане във времето представляват издръжливостта (без да се разглеждат вегетативните функции).
Важно е да се отбележи, че бързото ексцентрично темпо увеличава пасивната сила, което пък предизвиква по-голямо увеличение в дължината на мускулните влакна. От тук може да се отправи хипотезата, че бързото изпълнение на отстъпващите мускулни усилия ще предизвика по-голяма ефективност при използването на еластичните свойства на мускулите (сили на еластична деформация) в преодоляващите движения (т.нар цикъл на разтягане-скъсяване).
Предвид горезложеното, може да се заключи, че бавно-динамичният метод има приоритетно въздействие при работата за силова издръжливост и максимална сила, което може да го определи като основен стимулиращ фактор за мускулен растеж.
Comments