top of page

ЦИКЪЛ НА КРЕБС

Writer's picture: Цветан ЦанковЦветан Цанков


Обща характеристика на цикъла


В цикъла на Кребс (наречен на името на проф. Ханс Кребс) участват ди- и трикарбоксилни киселини. Тази метаболитна верига циклична, защото започва и свършва с един и същ метаболит - оксалоцетна киселина.

Ензимите на цикъла се съдържат в митохондриалния матрикс, с изключение на един - сукцинатдехидрогеназата - ензимът, окисляващ янтарната киселина (сукцинат) до фумарова киселина (фумарат). Това е един ФАД-съдържащ ензим, който е вграден във вътрешната митохондриална мембрана.

Към цикъла се събират пътищата за разграждане на трите основни хранителни вещества: въглехидратите, мазнините и аминокиселините (белтъците). Всяко едно от тези вещества, въпреки че е съставено от значителен брой всевъзможни мономерни молекули, доставя един и същ краен метаболит - активирана оцетна киселина или, както се нарича, ацетилкоензим А.

Главното предназначение на цикъла на Кребс е:

- Окисление на въглеродните атоми на ацетил- КоА до СО2.

- Отнемането на водорните му атоми и предаването им по дихателната верига за получаване на енергия (за синтеза на АТФ)

Цикълът е силно окислителен: в него участват четири окислителни реакции - 4 пъти се отнема по 2Н, при това три пъти окислител е НАД и един път ФАД. Макар и да не консумира директно атмосферен кислород, цикълът на Кребс е здраво свързан с работата на дихателната верига, на която предава при всеки оборот по 8 водородни атома. Ако липсва кислород и дихателната верига не приема водородните атоми, прекратява функцията си и цикълът. Поради това цикълът на Кребс е строго аеробен.

Освен ацетилкоензим А могат да се окисляват и всякакви други продукти, стига те да могат да се превърнат предварително в някои от метаболитите, съставляващи цикъла. Най-често различни аминокиселини навлизат в цикъла за окисление под формата на пируват, алфа-кетоглутарат, оксалацетат, фумарат и пр. Известни са и други функции на цикъла, които тук няма да бъдат разгледани.



Използвана литература:

Джарова Т., Гачев Е. "Биохимия", 2011г.

327 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page