Сила
Способността да се създават високи нива на сила, е важна за спортните постижения на всички нива. Високите стойности на максимална мускулна сила влияят на ефективността, което се дължи на повишаване на мускулната сила и издръжливост.
Установено е, че тренировката със съпротивление е ефективен метод за стимулиране на мускулната сила при младите спортисти. Освен това е доказано, че мускулната сила има пряко въздействие върху скоростта на движение, мощността, бързата смяна на посоката на движение, реактивната сила (плиометрични способности) и издръжливостта. В съответствие с това изглежда, че мускулната сила е от решаващо значение за ефективното развитие на фундаменталните умения за движение.
Развитието на силата зависи от множество фактори, като морфологични (мускулни), физиологични (нервни), механични, психологични и хормонални (биохимични). Освен това, силата се развива по нелинеен начин по време на детството и юношестовото. Независимо от това, силата нараства по подобен начин, както при момичетата, така и при момчетата до 14- годишна възраст, когато при момичетата започва плато, а при момчетата има изблик на проявление.
Важно е да се признае фактът, че растежът и зреенето ще повлияят на увеличението на силата, както преди, по време, така и след пубертета. В този смисъл е установено, че увеличението на силата в предпубертетна възраст, е равно или по-голямо от това, показано при юношите, но като цяло, абсолютната сила на юношите си остава по-висока, отколкото в предпубертетна възраст.
Бързина
Развитието на скоростта през детството ще бъде повлияно от множество промени в мускулите, като например нарастване на площта и дължината на напречното сечение, биологични и метаболитни промени, нервно-мускулно развитие, както и промени в биомеханичните фактори и координацията. Както и с други физически белези, развитието на скоростта се осъществява по нелинеен начин през детството.
По отношение на развитието на скоростта през детството и юношеството, се показва, че увеличаването на теглото по време на пубертета може да се отрази отрицателно на скоростта на младия спортист. По този начин, силовата подготовка може да бъде ефективен начин за преодоляване на отрицателното влияние на това увеличение на масата, чрез увеличаване на производството на силата. Едновременно с това, тренировката за сила също така ще повлияе положително на благоприятните промени в състава на тялото, като по този начин увеличава максималната относителна сила (т.е. количеството сила, което спортистът може да приложи в сравнение с телесното му тегло).
И накрая, неотдавнашни констатации показаха, че вариациите в скоростта на спринта при момчетата, може да се дължи на различни степени на сила и мощност. Това предполага значението на ранното въвеждане на тренировки за сила при момчетата, които желаят да увеличат максималната си скорост.
Въпреки гореизложеното, препоръчваме да избягвате упражнения с лост при децата. Вместо това, предлагаме на спортните специалисти работещи с деца, да се съсредоточат върху плиометрични упражнения за реактивна, взривна и бърза сила.
Comments