top of page

ТРЕНИРАТЕ БАВНО?ЩЕ СЕ СЪСТЕЗАВАТЕ БАВНО!

Writer's picture: Цветан ЦанковЦветан Цанков


Много състезатели се представят лошо, заради прости тренировъчни грешки. Безброй спортисти (и техните родители) се разочароват след края на състезателния период, за който смятат, че са тренирали толкова усилено. Те не могат да разберат, защо всички тези километри, които са пробягали, никога не са се отплатили. Някои дори споделят, че се чувстват бавни, липсва им бързина и взривност на движението, когато се нуждаят от това.

И след всичко това, не би трябвало да сте изненадани. Вместо това, нека изброим някои факти. В нито един отборен спорт играчите не изминават няколко километра наведнъж. Дори и да пробягвате няколко километра в една игра, както във футбола, тези изминати километри са поредица от спринтове, редувани с ходене и джогинг. В хокея на лед състезателите изпълняват кратка поредица от спринтове, сядат за няколко минути и след това отново повтарят тази поредица от спринтове. Бягането на дълги разстояния не подготвя даден спортист за по-кратките дисциплини и със сигурност не го подготвя за многократно спринтиране.

Има понятие, наречено "спортно-специфична подготовка". Както предполага фразата, най-добрият начин за ефективна спортна тренировка е да се имитира натоварването на енергийните системи и да се моделират движенията, изисквани от дадения спорт. Ако спортът изисква спринт, джогинг и ходене, тогава тренировката ще е спринт, джогинг и ходене.

Има още една много важна концепция, която трябва да разберете: тренирате бавно - ставате бавни. Истината е, че е много трудно да направите някой бърз и същевременно е много лесно да го направите бавен. Ако искате да направите един спортист бавен, просто го накарайте да бяга бавно, продължително време. Може да навлезе в спортна форма, но това ще е грешната форма.

Спортистите, които доминират в спорта, са тези, които бягат най-бързо, скачат най-високо и имат най-бърз взрив. Да, общата физическа подготовка има значение, но с напредване на подготвителния период се старайте да я моделирате към изискванията на самия спорт. Ключът е да работите и изградите хармония между всички двигателни качества (бързина, сила, издръжливост, ловкост, гъвкавост) и да ги превърнете във физически способности, функционално значими за конкретния вид спорт.

Спортистите, които искат да станат по-бързи, да повишат работоспособността си и да достигнат до високи спортни постижения, трябва да тренират по начина, по който тренират най-добрите спортисти, използвайки оптимални тренировъчни програми, съобразени с вида спорт и моментните възможности на спортиста.

28 views0 comments

Comments


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page