Химичен състав на ензимите
Ензимите са белтъци, които участват в ускоряването (катализата) на биохимичните реакции. Без тях повечето реакции в клетката не протичат. Липсата на един-единствен ензим понякога може да предизвика смъртта на организма.
Не съществуват ензими, които да не са белтъци. Също като белтъците, ензимите се делят на прости и сложни. Простите са съставени само от аминиокиселини, а сложните съдържат освен белтъчната молекула и някаква небелтъчна молекула. Сложните ензими се наричат коензими.
В ензимологията, ензимът се обозначава с буквата E, а веществото, върху което действа ензимът, се нарича субстрат S. Полученото вещество, в което се превръща субстратът в края на реакцията - продукт P.
Активираща енергия на реакцията
Активираща енергия на реакцията, е тази енергия, която следва да се внесе отвън за протичането на дадена реакция. Всяка реакция има своя стойност на активиращата енергия. След като всички молекули, участващи в реакцията, след насищането си с енергия внесена отвън притежават достатъчно енергия, за да прескочат енергетичната бариера, реакцията ще протече с голяма скорост.
Източник: Джарова Т., Гачев Е. "Биохимия"
Comments