ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДВИГАТЕЛНОТО КАЧЕСТВО СИЛА
- Цветан Цанков
- Mar 7, 2018
- 2 min read

Силата представлява способността на индивида да въздейства и противодейства на физическите обекти от външната среда, посредством мускулно усилие, предадено чрез системата от лостове на своето тяло (Михайлов М., Андонов Х., 2016).
Лостовата система на нашето тяло представлява костно-ставния апарат, чрез който се предава въздействието на мускулите.
Силовата подготовка има особено важно значение за успешната и ефективна спортна подготовка в елитния спорт.
Силата е в основата на всяко едно двигателно качество и движение със степен на мускулно усилие. Тя е качествена характеристика на произволните движения на човека, решаващи конкретна двигателна задача.
Движението от своя страна, е явление, което лежи в основата на спортната дейност и съставя нейната същност. Посредством движение се решават двигателните (спортни) задачи и именно то е обектът, към който пряко или косвено са отправени тренировъчните въздействия в многогодишната спортна подготовка (Верхошанский Ю., 2011)
Безкрайното разнообразие от човешки движения и решаването на техните проблеми, довело като необходимост въвеждането на количествени и качествени оценки на силовите компоненти (максимална сила, импулс на силата, работа и мощност), а така и диференцирането на тези оценки на силовите компоненти (бърза и взривна сила, скоростни,силови и скоростно-силови качества), представляващи качествената специфика на движенията и определящи избора на средства и методи за силова подготовка.
В основата на спортната подготовка, а и в спорта за високи постижения като цяло, е познаването особеностите на проявление на мускулната сила в условията на спортната дейност. Видове мускулни усилия:
- Концентрично мускулно усилие - проявява се при съкращаване на мускула. Генерираната мускулна сила превишава външното съпротивление (преодоляване на тежест, отскачане, изкачване и др.)
- Ексцентрично мускулно усилие - наблюдава се при удължаване на мускула. Външните сили превишават генерираната от нервно-мускулния апарат вътрешна сила (спускане на тежест, приземяване,слизане и др.)
- Изометрично мускулно усилие - проявява се при статично положение. Мускулът се напряга, но не изменя своите линейни размери. (Михайлов М., Андонов Х., 2016)
- Изокинетично мускулно усилие - проявява се при относително постоянна скорост на движение, но напрежението може да се променя в зависимост от капацитета на максималната сила в отделните ставни ъгли. При промяна в ставния ъгъл, мускулното напрежение по хода на цялото движение може да се променя с помощта на тренажори работещи на изокинетичен принцип.
Подобен подход е необходим и при отчитане предимството на ексцентричните и концентричните мускулни усилия. Доказано е (Bethe A., 1929), че достигнатото мускулно напрежение в концентричната фаза е много по-малко, отколкото в ексцентричната фаза. Този феномен се проявява благодарение на еластичните свойства на мускулите. Преобладаването на силата при ексцентричните мускулни усилия пред концентричните, в процентно съотношение изглежда така: предмишница- 46,8%; квадрицепс- 50%. Въпреки това, условията за проявяване на мускулна сила в спортната дейност са изключително разнообразни. Ето защо, е необходимо добре да се познава характеристиката на конкретен вид спорт, преди да се подбират средствата и методите на силовата подготовка.
Голямо значение за увеличения работен ефект на ексцентричните усилия има миотатичният рефлекс (стреч рефлекс), който се проявява благодарение на проприорецепторите в мускулните влакна (мускулни вретена), които се активират при обтягането им. Също така, сухожилният апарат на Голджи, който се активира при обтягане на сухожилията. Функцията им се крие в това да връщат мускулните влакна и сухожилията в състояние на покой, което при мускулни усилия се използва за натрупването на потенциална енергия, създадена от силите на еластична деформация.
Comments