![](https://static.wixstatic.com/media/5d6a49_a4451fe9620c4a22b8cd3bdf88061b74~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_551,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/5d6a49_a4451fe9620c4a22b8cd3bdf88061b74~mv2.jpg)
Висококачественото взаимодействие между треньор и състезател, се свързва с позитивни резултати при изпълнението на общите цели и задачи. Рядко дискутирана, но все пак добре позната на треньорите тема, е влиянието, което оказва слабото (лошо) взаимодействие между треньора и състезателя върху спортните резултати и постижения, особено ако се характеризира с конфликт. За съжаление, съществува твърде малко информация, която да осветлява причините и резултатите от конфликта, който съществува между треньори и състезатели. Въпреки това, съвременно изследване проследява характеристиките на конфликта между треньор и състезател, а също така и процесите по време на конфликта.
Изследователите установяват, че:
· Няма последователност (постоянство) между интензивността, продължителността и честотата на появилия се конфликт между треньорите и състезателите.
· Както треньорите, така и състезателите смятат, че е по-вероятно конфликтът да се появи след мач/състезание, отколкото преди него, но този конфликт се появява непрекъснато в процеса на подготовката, независимо от условията (средата).
· Има връзка между темата (причината) на конфликта и неговата тежест.
· След анализ, от страна на треньорите и състезателите, за оценка на причините довели до ситуацията, се установява, че състезателите често остават неуверени в причините за конфликта.
· Развитието на конфликта зависи повече от това, как другото лице реагира на ситуацията, отколкото от лицето, което го инициира.
· Треньорите изглежда реагират по по-контролиран начин, за да се разреши конфликта, докато спортистите е по-вероятно да използват по-негативно поведение в същата ситуация.
Резултатите от изследването показват, че причината за конфликта води до един основен процес, в който конфликта се управлява или от състезателя или от треньора. Това се свързва с характеристиките на конфликта, като например неговата честота и продължителност. С други думи, конфликтът между треньора и състезателя може да има значително влияние върху представянето на състезателя/отбора, независимо колко е малка или голяма ситуацията.
Анализът на различните сценарии за развитие на конфликта, води до един от трите обобщени завършека:
- Ескалиране (обвиняване на партньора)
- Неувереност в себе си (тревожност)
- Проблемно-ориентирана оценка (напр. приоритизиране на целите, разбиране за перспективата на партньора)
Както авторите заключват, „Конфликтът е неизбежен при всякакъв вид взаимоотношения“. Малко вероятно е треньорът да не изпита някакъв вид конфликт със състезател, но треньорът трябва да е наясно, че това не винаги е негативна ситуация. Чрез разбиране на характеристиките на конфликта между треньора и състезателя, а също и с помощта на някои позитивни процеси по отношение на това, как да разрешим ситуацията, когато се е появил конфликт, в действителност представянето на състезателя/отбора може да бъде подобрено. Следователно, треньорите биха постъпили най-добре, като се опитат да приложат подход, който насърчава оценката, ориентирана към проблемите (общите цели, задачи, средства).
Comments