ХАРАКТЕРИСТИКА НА БЪРЗИНАТА КАТО ДВИГАТЕЛНО КАЧЕСТВО
- Цветан Цанков
- Mar 7, 2018
- 2 min read

Бързината е двигателно качество на човека, което му позволява да извършва отделни или цялостни движения за възможно най-кратко време, т.е. с най-голяма скорост, в конкретните условия на двигателната дейност (Михайлов М., Андонов Х., 2011).
Скоростта е количествен измерител на бързината като двигателно качество на човека.
От друга страна, силата е в основата на всяко едно наше действие. Нейното проявление в съчетание с висока скорост, честота на движенията, малко или никакво съпротивление, води до бързината като резултат.
Форми на бързината:
- Скорост на отделното движение при малко съпротивление
- Честота на движенията при малка амплитуда
- Латентно време на двигателната реакция
- Способност към бързо начало на движенията
(Зимкин Н., 1956; Фарфель В., 1959; Годик М., Зациорский В., 1970)
Бързината като двигателно качество до голяма степен се обуславя от работата на ЦНС и по-специално способността ѝ за бързо формиране и провеждане на нервни импулси към работещите мускули. Изследвания в областта на главния мозък показват, че активността на нервните клетки зависи от интервала от време, който имаме за изпълнение на определена задача. Следователно, при стартовата реакция, която е способността ни за бързо начало на движенята, активността на мотоневроните ще предопредели времето ни за реакция. Тази активност представлява физиологичния фактор на бързината.
Морфологичният фактор на бързината разглежда антропометричните показатели на състезателя (ръст,тегло, дължина на крайниците и др.) и съотношението на бели (бързосъкратителни) и червени (бавносъкратителни) мускулни влакна. Характерно за белите мускулни влакна е високото съдържание на съкратителни белтъци (актин,миозин и титин), които обуславят голямата мощ на мускулните съкращения при образуването на кръстосаните мостчета (актин-миозинов комплекс) в преодоляващото мускулно усилие и активността на титина при отстъпващи (ексцентрични) усилия. Те са пригодени за бързи, мощни, краткотрайни усилия. Червените мускулни влакна се характеризират с високо съдържание на миоглобин, който свързва и пренася молекулата на кислорода от хемоглобина до митохондриите, като по този начин създава известен запас от кислород в мускулите. Също така, гъстата капилярна мрежа е отличителна черта за червените (бавни) мускулни влакна. Именно богатото кръвоснабдяване придава червения им цвят. Те са пригодени за продължителни натоварвания с ниска интензивност.
От друга страна, биохимичният фактор на бързината е от изключително значение. Енергийните запаси от креатинфосфат (КрФ), възможността за бърз синтез на аденозинтрифосфат (АТФ) и способността за бързото усвояване и преобразуване на химичната енергия в механична работа на мускулите, детерминира проявлението на бързината. Креатинфосфатът е органично съединение, което съхранява освободената енергия от разпада на АТФ в мускулите, когато са в покой. При бързи и взривни мускулни усилия, КрФ е основен източник на енергия, като прехвърля макроергичната си връзка с една фосфорилна група (~Ф) към молекулата на аденозиндвуфосфата (АДФ), под действието на ензим креатинфосфокиназа, в резултат, на което се синтезира АТФ в мускулните клетки, или: КрФ+АДФ = АТФ+креатин.
Усъвършенстването на техническите способности е също важен елемент при формирането на скоростни качества, защото отразява способността ни да съчетаваме отделните мускули в цялостни движения, на фона на нарастналото напрежение в тях.
Comments