ФУНКЦИИ НА ЕНДОКРИННИТЕ ЖЛЕЗИ
- Цветан Цанков
- Mar 5, 2018
- 2 min read

Ендокринната система осъществява хуморалната регулация на организма. Тя е тясно свързана с нервната регулация под формата на единен регулаторен комплекс. В този процес съществено място заемат специално изработени от организма вещества, които действат като химични регулатори. Те се наричат хормони или инкрети, а органите, които ги произвеждат - жлези с вътрешна секреция или ендокринни (инкреторни) жлези. Изучаването им е предмет на науката ендокринология.
Всички ендокринни жлези притежават собствена система за кръвоснабдяване и собствена лимфна система. Секретите им се отделят непосредствено в лимфата и кръвта.
Характерно за ендокринните жлези е, че са много богато кръвоснабдени. При тях кръвта, от една страна, доставя химичната суровина за синтеза на хормоните, а от друга страна, разнася хормоните из целия организъм.
Хормоните се различават по своята химична природа. Част от тях са производни на някоя аминокиселина (напр. тиронините на щитовидната жлеза и катехоламините на сърцевината на надбъбречните жлези са производни на тирозина). Друга част представляват различни пептиди (хормоните на хипофизата, панкреаса, паращитовидните жлези), а трета част са стероиди (хормоните на половите жлези и кората на надбъбречните жлези).
Всеки хормон действа върху точно определен вид клетки - неговите "мишени". Тази строга избирателност се дължи на това, че клетките-мишени притежават високоспециализирани белтъчни молекули, наречени "хормонални рецептори", които свързват здраво молекулата на хормона.
Физиологичните функции на хормоните са следните:
1. Осигуряват условията за цялостно израстване, развитие и репродукция на организма
2. Заедно с нервната система осигуряват адекватно реагиране на органите и системите при промяна на условията на съществуване, т.е. осигуряват процесите на адаптация.
3. Осигуряват поддържането на хомеостазата (вътрешната среда)
Според начина си на действие, хормоните могат да бъдат разделени в три групи:
1. Ефекторни хормони. Оказват непосредствено въздействие върху органите-мишени, като регулират тяхната активност
2. Гландотропни хормони. Регулират синтеза и секрецията на ефекторните хормони. Излъчват се от аденохипофизата (предния дял на хипофизната жлеза)
3. Либерини и статини. Либерините активират, а статините задържат синтеза и секрецията на гландотропните хормони на аденохипофизата. Синтезират се в нервните клетки на хипоталамуса. Осъществяват непосредствената връзка между нервната и ендокринната система.
Източник: Стефанова Д., Киселкова Е., Бичев К. "Физиология на човека с физиология на спорта"
Comments