top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

ФИЛОГЕНЕТИЧНО РАЗВИТИЕ И ВИДОВЕ МУСКУЛНА ТЪКАН


Основно свойство на всички живи същества е движението. Благодарение на него организмът се приспособява активно, както към условията на външната среда, така и към промените във вътрешната.

Движение в примитивна форма се наблюдава още в най-нисшите едноклетъчни организми. То се изразява или в придвижване на съставните части на протоплазмата в различни посоко в клетката, или в преливане на протоплазмата в една или друга посока. При това се образуват пресвдоподии (лъжлива крачка), които придвижват клетката в околната среда (напр. чрез псевдоподии се придвижват активно белите кръвни телжа - левкоцитите, като се насочват към чуждия за организма агент, за да го обезвредят).

Оформянето на мускулната клетка като орган на движението, преминава през сложни етапи на филогенетичното развитие. Например, у някои представители на клас "мешести" се оформят специализирани сетивно-двигателни клетки, като първата им част, външната, изпълнява сетивна функция, а втората, вътрешната - съкратителна. По-късно те се разделят една от друга и по този начин мускулната клетка се обособява като орган на движението. На следващия филогенетичен етап, между сетивната и мускулната клетка се появява нервна клетка, изпълняваща ролята на посредник при предаването на информацията.

В хода на филогенезата се формират три вида мускулна тъкан: напречнонабраздена, гладка и сърдечна. В напречнонабраздената (скелетната) тъкан, се обособяват два вида мускулни влакна: тонични и фазични, които осъществяват съответно бавни и бързи мускулни съкращения. При бавните, времето за единично мускулно съкращение е около 120ms, а при бързите - около 60ms.


Използвана литература:

проф. д-р Гаврийски В., доц. д-р Стефанова Д., доц. д-р Киселкова Е., доц. д-р Бичев К. "Физиология на човека с физиология на спорта", 1998г.

 
 
 

Opmerkingen


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page