![](https://static.wixstatic.com/media/5d6a49_ff5251147477453a8ebf682ba5bf0f39~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_368,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/5d6a49_ff5251147477453a8ebf682ba5bf0f39~mv2.jpg)
Изолираните травми на сухожилията (когато те не участват в формирането на т.нар. ставносвързващ апарат) са относително редки. В голям процент при руптура на сухожилията се установява предварително увредено сухожилие, в резултат на дистрофични изменения, последица от микротравматизъм. Тази предварителна промяна в структурата, прави сухожилията с намалени възможности да понасят голяма сила на опъна при мощни и резки контракции на съответните мускули. Употребата на забранени анаболни стероиди също увеличава риска от тежки сухожилни увреждания, дължащи се на прекомерното увеличаване на мускулатурата, с което се нарушава съществуващото физиологично съотношение мускул-сухожилие. При спортисти над 30-годишна възраст рискът също е по-голям.
Непосредствената причина за получаване на травматични увреждания на сухожилието е рязкото максимално мускулно съкращение (при хвърляне, скачане). Чест обект на подобни травми е ахилесовото сухожилие, сухожилията на двуглави и триглавия мишничен мускул в областта на лакътната става, сухожилието на четириглавия бедрен мускул в областта на колянната капачка, сухожилията на екстензорите на пръстите.
Травмите на сухожилията са преразтегляне (суперекстензия) и скъсване (руптура).
Преразтеглянията се характеризират със силна, рязка болка и частично ограничаване на движението. Отношението към тази травма по принцип, не се отличава от това при контузия на мускула: крайник на високо, замразяване, компресивна обездвижваща превръзка и покой за 2-5 дни.
Руптурата (скъсването) може да бъде частична или пълна. И при двата вида има пълно отпадане на функцията на съответния мускул, силна рязка болка (вкл. и палпаторно на мястото на скъсването), бразда, която бързо се запълва от развиващия се оток. Първа помощ както при пълната, така и при частичната руптура на сухожилието, се състои в замразяване, крайник на високо (елевация), компресивна превръзка, обездвижване, противоболкови и противовъзпалителни медикаменти и бърз транспорт. Лечението при пълната руптура е хирургично.
Използвана литература: Слънчев П. "Спортна медицина"
Comments