СТРУКТУРА НА СКЕЛЕТНИЯ МУСКУЛ
- Цветан Цанков
- Mar 5, 2018
- 2 min read

Скелетните мускули са образувани от напречнонабраздени мускулни влакна, съединителна тъкан, кръвоносни съдове и нерви. Всеки мускул има тяло и сухожилие (tendo, tendinis). Чрез сухожилията мускулите се залавят за костите, като залавното място на сухожилието се нарича инсерция. Широките плоски сухожилия се наричат разтеглици (apponeurosis). Тялото на мускула е изградено от мускулни влакна и съединителна тъкан, която формира неговия "скелет". Всяко мускулно влакно е заобиколено от съединителна тъкан, наречена ендомизиум. Снопчета от мускулни влакна с техния ендомизиум са заобиколени от по-плътна съединителна тъкан, наречена перимизиум. Мускулът се състои от множество снопчета, групирани заедно и заобиколени от съединителна тъкан - епимизиум (външен перимизиум). Отвън мускулът е обвит от влакнеста съединителна тъкан, наречена мускулна фасция. Фасцията отговаря за запазването на формата на мускула при съкращение. Фасциите могат да бъдат собствени (за отделния мускул), групови или областни.
Освен тези основни елементи, мускулите имат и редица помощни образувания: синовиални влагалища, сезамовидни кости, костно-фиброзни канали и др.
Инервацията на мускулите се осъществява от мотоневрони. Когато аксонът на мотоневроните достигне перимизиума, той се разклонява и всяко клонче стига до едно мускулно влакно. Така се формира нервно-мускулна (двигателна) единица. Всяко мускулно влакно се свързва синаптично с клонче на аксона, а всеки аксон се свързва с повече от едно мускулно влакно. В мускулите се разполагат стреч-рецептори, наречени мускулни вретена. Те отчитат степента на разтегляне на мускулните влакна и изпълняват ролята на рецептори на проприоцептивната сетивност (сетивността от двигателния апарат).
По форма мускулите са доста разнообразни. Според хода на влакната условно можем да ги разделим на прости и сложни форми. Простите форми са вретеновидни, лентовидни, перести (едноперести и двуперести, с кос ход на влакната), ветрилообразни, пръстеновидни (стегачи или сфинктери), а сложните форми - многоглави, многокоремчести, зъбчати, последователно коремчести и др.
Гикова М., Зарева И. "Анатомия на човека"
コメント