![](https://static.wixstatic.com/media/5d6a49_a4451fe9620c4a22b8cd3bdf88061b74~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_551,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/5d6a49_a4451fe9620c4a22b8cd3bdf88061b74~mv2.jpg)
Нарастващо изследване в Лондон показва, че физическата активност не само подобрява изпълнителните функции на мозъка и кръвообръщението му, но редуцира нивата на амилоид и тау-белтък (патологични белтъчни субстанции, отлагащи се в тъканите и органи, при различни болестни състояния - в случая в мозъка при болестта на Алцхаймер).
През последните години, идентификацията на биомаркерите на болестта на Алцхаймер, дава възможност да се сравняват нивата на амилоид - бета и тау (отличителните белези при Алцхаймер) , при спортуващи и неспортуващи.
Водещият на изследването Белинда Браун от факултета по психология и спортна наука в Мърдокски университет ( Пърт, Австралия) е открила връзката между степента на физическа активност и нивата на амилоид в мозъка, които са носители на генетични мутации, причиняващи автозомно- доминантно унаследяване.
Изследващите разделят пациентите на две групи. Първата група са хора с физическа активност по-малко от 150мин на седмица, а втората - повече от 150мин на седмица. Предварителните изследвания показват, че тези, които съобщават за намалена физическа активност, имат по-големи депресивни симптоми.
За 139 човека от изследваните се знае, че им е предопределено да развият болестта на Алцхаймер по наследствен път, тъй като притежават пресимптоматични мутационни носители на болестта.
ЗАБАВЕНА АКУМУЛАЦИЯ НА АМИЛОИД
Целта на изследващите е, чрез физическа активност и спорт да предизвикат забавяне на натрупването на амилоид-бета. Резултатите от изследването показват, че пациентите, които участват в групата с повишена физическа активност, акумулират този белтък по-бавно от очакваното. Според водещия на изследването д-р Браун, това откритие изисква по-дългосрочно анализиране, за да се потвърдят резултатите. Въпреки това, данните обнадеждават, че различните форми на физическа активност могат да забавят развитието на болестта.
Commenti