top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

СИГУРНОСТ ПРИ ПЪРЗАЛЯНЕТО СЪС СКИ


Безопасността е основен приоритет и независимо с какъв уред се пързаляме и дали това се случва на регулирана писта или извън нея. Важно е правилата за безопасност да се спазват навсякъде. Към избора на подходящ терен или маршрут трябва да се подхожда отговорно - грубо нарушение в несъответствието между основните характеристики на терена (наклон, състояние на снега, климатични условия, надморска височина) и двигателните умения на всички участници в групата.

Съставна част на правилата за безопасност е и подборът на подходяща екипировка, в това число - облекло, каска, протектори и аксесоари, предпазващи от студ и слънце. Изборът на подходяща писта и маршрут се подпомага от обозначенията за регулирани и свободни ски зони, както и от класификацията им по степен на трудност. Основният фактор, по-който се различават съответните писти, е наклонът:

· Лек наклон - синя писта

· Средно стръмен наклон - червена писта

· Тежък наклон - черна писта

Пистите редовно се контролират, обработват и защитават от опасностите в планината.

Маршрутите за ски се маркират и защитават от опасностите в планината, но не се контролират редовно и не се обработват.

Свободните ски зони нито се контролират, нито се обработват и не са защитени от опасностите в планината.

Важно условие за безопасност е спазването на FIS правилата за поведение по пистите.

FIS правила (правила за поведение на скиори и сноубордисти):

- Съобразяване с другите скиори и сноубордисти

- На пистата всички скиори и сноубордисти са длъжни да се държат така, че да не застрашават сигурността на останалите и да не рискуват да ги наранят.

Контрол над скоростта и начина на спускане:

Всички скиори и сноубордисти са длъжни да съобразяват своята скорост и начин на спускане, както с нивото на собствените си възможности, така и с терена, климатичните условия, състоянието на снега, наличието и разположението на други хора по пистата.

Избор на пътя на спускане:

Всеки скиор или сноубордист трябва да избира своя път така, че да не застрашава сигурността на спускащия се пред него.

Изпреварване:

Може да се изпреварва отгоре и отдолу, отляво и отдясно, но винаги на разстояние, което предоставя на изпреварвания достатъчно пространство за движение.

Навлизане, тръгване и каране нагоре по склона:

При излизане на пистата, при тръгване след спиране, както и при спускане със завои или направо, скиорът или сноубордистът е длъжен да се огледа нагоре и надолу и да се увери, че няма да представлява опасност за себе си и за другите.

Спиране:

Всеки скиор или сноубордист трябва да избягва да спира в теснини и в места с недостатъчна видимост, а в случай на падане на такова място трябва да го освободи възможно най-бързо.

Изкачване и слизане:

При изкачване или слизане пеша, задължително се използва краят на пистата.

Спазване на знаците:

Спазването на маркировката и сигнализацията е задължително за всички скиори и сноубордисти.

Оказване на помощ:

При нещастен случай всеки скиор или сноубордист е длъжен да окаже помощ на пострадалия.

Документи за самоличност:

При нещастен случай, всеки скиор или сноубордист е длъжен - независимо дали е свидетел или участник и дали носи отговорност за инцидента - е длъжен да се легитимира.

Свободни ски зони:

Под свободни ски зони се разбират годните за пързаляне терени извън регулираните писти - в близост до тях или високо в планината. Карането по такива терени крие доста рискове - необходимо условие, за да бъдат избегнати, е задължителното им изучаване; от полза е също и богатият опит, а и навременната съобразителност. Трябва да се има предвид, че в планината опасносностите са разнообразни и обстановката се мени постоянно. Най-сериозна заплаха представляват лавините; те взимат и най-много жертви. Ето защо, карането в свободните ски зони изисква добра предварителна подготовка. Тя задължително трябва да включва:

- Актуална информация за метеорологичната обстановка;

- Актуална информация за степента на лавинна опасност;

- Карта на района;

- Планиране на маршрута;

- Уточняване броя на участниците в групата и тяхната квалификация;

- Проверка на наличността и изправността на задължителните уреди и съоръжения за първа помощ (вкл. зареждане на захранващите устройства): ПИПС уред за издирване, лавинна лопата, сонда, мобилен телефон, спасителен чувал, медицински пакет за първа помощ

Информация за метеорологичната прогноза и лавинната опасност може лесно да се получи чрез средствата за комуникация - радио, телевизия, интернет, телефон.

Картата на местността съдържа данни за изложението и стръмността на склоновете, по които се планира спускане.

Уменията и квалификацията на всеки участник трябва да се преценят обективно, преди да се вземе решение за включването му в групата.



Използвана литература:

Згуровски К., Янков П. "Алпийска Ски Техника", 2007г.

 
 
 

Comments


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page