Саркопенията е загуба на мускулна маса, поради естествения процес на стареене. Тази загуба води до намаляване на мускулната сила, което респективно засяга баланса и походката. Това може да наруши възможността на човека да изпълнява ежедневни активности, като изкачване на стълби, повдигане на предмети и ходене.
ПРИЧИНИ И РИСКОВИ ФАКТОРИ
Според международната фондация по остеопороза, мускулната маса започва низходящо развитие на възраст около 40 години. Тези дегенеративни промени могат да прогресират значително на 60 годишна възраст.
Загубата на мускулна маса засяга, както броя на мускулните влакна, така и техните размери. Тази комбинация води до свиване и атрофия на мускулите.
Когато възрастта напредва, настъпват някои промени в тялото, които играят роля за развитието на саркопения. Например, когато човек остарява, възможността на тялото му да произвежда белтъци необходими за разстежа на мускулите намалява.
Хормонални промени свързани с напредването на възрастта, също са причина за намаляване на мускулната маса. Обикновено, нивата на тестостерон и инсулин- като фактор за растеж на мускулите, повлияват на мускулната маса. Важно е да се отбележи, че нивото на хормоните може да е само допринасящ фактор за загуба на мускулна тъкан, а не причина.
ДРУГИ ПРИЧИНИ
Въпреки, че напредването на възрастта е основна причина за саркопения, други фактори също допринасят затова:
* Заседнал начин на живот - прекалено малко или никаква физическа активност допринася за увеличен риск от саркопения.
* Нарушен хранителен режим
Възрастните хора са склонни да се хранят по-малко, което може да доведе до малнутриция ( болестно с-яние, при което не се набавят достатъчно хранителни вещества, витамини, минерали)
СИМПТОМИ И УСЛОЖНЕНИЯ
* Намаляване големината на мускулатурата
* Слабост
* Загуба на издръжливост и тонус
* Нарушен баланс
* Трудности при изкачване на стълби и други дейности от ежедневието
ДИАГНОЗА
Докторите обикновено диагностицират саркопения, въз основа на симптомите и индивидуалните оплаквания. В някои случаи, може да се приложи двойноенергийна рентгенова абсорбциометрия и тест със скоростта на ходене, за да се установи диагнозата. Динамометрията също би подпомогнала изследването.
ЛЕЧЕНИЕ
Физическите упражнения и спорта са основен фактор за положително повлияване върху болестта. Тренировките за сила и издръжливост подобряват размера на мускулите, респ. силата и тонуса. Също така, заздравяват костите, сухожилията и целия ставно - свързочен апарат, което подобрява общия здравен статус на човека.
Според центровете за контрол и превенция на заболяванията, възрастните хора трябва да участват във физически активности, включващи упражнения за сила, поне два пъти седмично. Такива упражнения трябва да засягат основните мускулни групи на краката, ръцете, раменете, гърдите, гърба и корема.
Задължително условие е консултацията с лекар преди да се включите в спортни занимания.
コメント