top of page

РЕДОВНОТО СПОРТУВАНЕ ЗАБАВЯ СТАРЕЕНЕТО

Writer's picture: Цветан ЦанковЦветан Цанков


Изследователи от универститета в Бирмингам и Кингс Колидж Лондон са открили, че редовната физическа активност поддържа тялото младо и здраво.

Изследователите си поставят за цел да оценят здравето на хора в напреднала възраст, които са спортували през по-голямата част от живота си в зряла възраст, за да видят дали това може да забави стареенето.

Проучването набира 125 аматьори велосипедисти на възраст от 55 до 79, 84 от които са мъже и 41 са жени. Мъжете трябвало да могат да изминат 100км за по-малко от 6,5 часа, а жените 60км. за 5,5 часа. Пушачите, редовно употребяващите алкохол и тези с високо кръвно налягане или други здравословни проблеми, били изключени от проучването.

Участниците преминали серия от тестове в лабораторни условия, които били сравнени с група възрастни, които не участват в редовна физическа активност. Тази група се състояла от 75 здрави хора на възраст между 57-80 години и 55 здрави зрели възрастни между 20 и 36 години.

Изследването показало, че загуба на мускулна маса и сила не се наблюдава при тези, които спортуват редовно. Също така, велосипедистите не увеличили нивото на телесните си мазнини или холестерола с възрастта, а нивата на тестостерона при мъжете останали високи, което предполага, че те може да са избегнали по-голямата част от мъжката андропауза.

Още по-изненадващо е, че проучването също така разкрива, че ползите от тренировките се простират отвъд мускулите, тъй като имунната система на велосипедистите е запазила доброто си функционално състояние.

Органът, наречен тимус, които произвежда имунните клетки, наречени Т-клетки, започва да се свива от 20-годишна възраст и произвежда по-малко Т-клетки. В това изследване обаче, тимусът на велосипедистите произвеждал толкова Т-клетки, колкото този на млад човек.

Направените констатации, въз основа на цифрите, които показват, че по-малко от половината от хората на възраст над 65 години правят достатъчно упражнения, за да останат здрави, а повече от половината от тези над 65-годишна възраст страдат от поне две заболявания. Проф. Джанет Лорд, директор на Института по възпаления и стареене от университета в Бирмингам, казва " Хипократ през 400 г. пр. Хр. казва, че физическата активност е най-доброто лекарство за човека, но посланието му е загубено с течение на времето и ние водим все по-заседнал начин на живот".

"Въпреки това, важно е, че нашите открития разкриват предположението, че стареенето автоматично ни прави по-крехки".

" Нашето изследване означава, че сега имаме сериозни доказателства, че насърчаването на хората да се ангажират с редовни физически упражнения и спорт през целия си живот, е жизненоважно решение на проблема, че живеем по-дълго, но не и по-здравословно".

Д-р Нихарика Арора Дюгал, също от Университета в Бирмингам, заявява "Надяваме се, че тези открития предотвратяват опасността, че като общество приемаме, че старостта и болестта са нормални последствия и че третата възраст е нещо, което трябва да търпим, а не да се насладим".

Професор Стивън Харидж, директор на Центъра по човешки и аерокосмически физиологични науки в Кингс Колидж Лондон, заявява "Констатациите подчертават факта, че велосипедистите не се упражняват, защото са здрави, но са здрави, защото са спортували през по-голямата част от живота си".

По този начин телата им са имали възможност да се развият оптимално, без проблеми, обикновено причинени от неактивност. Ако прекратят физическата си активност, тяхното здраве вероятно ще се влоши.

Намерете форма на физическа активност, която ви харесва, в каквато и да е среда, която ви подхожда и я направете ваш навик. Това ще ви се отплати, както веднага, така и след време, чрез възможността да се насладите на независима и продуктивна старост.

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page