ПРОМЯНА В МУСКУЛНИТЕ ВЛАКНА СЛЕД ЕКСЦЕНТРИЧНИ МУСКУЛНИ УСИЛИЯ
- Цветан Цанков
- Mar 7, 2018
- 1 min read

Въведение
Типът на мускулните влакна е една от може би най-криворазбраните сфери на спортната наука.
За промяна на мускулните влакна може да се говори само при промени в съставящите ги микрофиламенти (съкратителни белтъци, митохондрии,капиляри и др.), наблюдавани в отделните мускулни влакна, или когато има промяна в относителната площ, която заема всяка една група мускулни влакна.
Тренировките за сила предизвикват приоритетно хипертрофия в белите мускулни влакна (тип II), отколкото в червените мускулни влакна (тип I).
Преференциална хипертрофия на белите мускулни влакна
Най-общо казано, тренировките за сила предизвикват хипертрофия в размерите на белите мускулни влакна. Това не включва погрешното схващане, че влакната от тип I (червени, бавносъкратителни) могат да се превърнат във влакна от тип II (бели, бързосъкратителни), а само промяна в размерите на отделните мускулни влакна и разлика в съдържанието им (мускулна хиперплазия).
Има индикации, че ексцентричните мускулни усилия предизвикват по-голяма преференциална хипертрофия в белите мускулни влакна, отколкото концентричните мускулни усилия. Една логична теоретична обосновка на това явление е, че ексцентричните контракции предизвикват по-ранното рекрутиране (въвличане) на двигателни единици с висок праг на възбудимост, за които се предполага, че съответстват на влакната от тип II.
Въпреки това, съществуват и други изследвания, които показват, че подобна преференциална хипертрофия не съществува, затова трябва да се подходи внимателно при приемането на това предположение.
Comments