top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

ПРОГНОЗИРАНЕ. МЕТОДИ ЗА ПРОГНОЗИРАНЕ В СПОРТА



Прогнозирането е една от основните управленски функции, която намира важно място в управлението на социалните системи, каквато е и системата за физическо възпитание и спорт. В своята същност прогнозирането е насочено към опознаване по индиректен път на бъдещото състояние на процес, обект или явление. В спорта, както и във всяка друга социална област, добре извършените прогнози са предпоставка за ефективно управление и за постигане на високи резултати.

Същност на прогнозирането и видове прогнози в спорта

В спорта, а и във всяка социална сфера, прогнозата се разглежда не просто като предсказание, изградено върху чистата интуиция на прогнозиращия, а като научно предвиждане. Това е така, тъй като прогнозирането се осланя на богато събрана ретроспективна, анализирана информация за досегашното състояние на обекта на прогнозата и от друга страна, за реализацията му се използва богат инструментариум от научни методи.

Технологични етапи за изработване на прогноза

1. Организация за прогнозиране. Това е етапът, през който се прави подготовка за разработване на прогнозата. Тук е определя целта на прогнозата, избират се подходящите методи, избират се критериите за подбор на експерти и се подбира тяхната група, разработват се необходимите въпросници и се прави подготовка за лесното им приложение, планират се и се систематизират източниците, от които ще се черпи информация и т.н.

2. Ретроспекция. През този етап се събира богата разностранна информация за досегашното развитие на обекта, подлежащ на прогнозиране, като тази информация се систематизира по избрани критерии.

3. Диагностика. Етап, в който събраната информация, чрез инструментариум от научни методи, се анализира подробно. Извличат се факторите, закономерностите и тенденциите в развитието на прогнозирания обект.

4. Прогностика. Това е заключителният етап, в който прогнозата придобива окончателния си вид с всички характерни за нея детайли в количествен, качествен и времеви аспект.

Източник: Цветков Цв., Цолов Б. "Ръководство за семинарни упражнения по управление на спорта"

 
 
 

Comments


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page