В края на 60-те години на миналия век , по време на интензивното развитие на неврокибернетиката, когато била популярна идеята, че спецификата на информацията получена от мозъка, се определя от синтеза на някои химични молекули, възниква стереотип, в който множеството функции на мозъка се опитват да се свържат с неговата способност да синтезира голям и разнообразен набор от пептиди. Това предположение е разработено в теорията за функционирането на невропептидите на Г. Унгар, който формулира принципа "един пептид - едно поведение". Стереотипът е свързан със способността за синтезиране на специфични пептиди, отговорни за паметта, съня, страха, агресията и други подобни.
Бележка: Подробно експериментално проучване води до образуването на мултимодална ситуация, при която пептидите работят навсякъде, но с корекция за времето на появяване на активния пептид и мястото на неговото действие, т.е. един пептид участва в много патологии и функционални състояния, когато различни пептиди са свързани с осъществяването на една и съща дейност.
При анализиране на информацията, идеята за функционално взаимодействие (ансамбъл) на регулаторните пептиди става все по-ясна. Теорията за "специален" пептид, както бе споменато по-горе, се противопоставя на идеологията за ансамбъл от регулаторни пептиди. Пептидните системи са свързани чрез биохимична "генеалогия" (структура, биосинтеза, ензими), взаимодействащи във функционален смисъл ("предпазна мрежа", сътрудничество, ограничаване на функцията). Накрая осъществяват обратна връзка след реализирането на физиологичния акт - предават сигнал на генната апаратура за стимулиране синтеза на нови молекули.
Оттук следва очевидното заключение, че всеки регулаторен пептид има спектър на биологична активност, определен, от една страна, от неговото директно взаимодействие с целевата група и от друга, от способността му да индуцира освобождаването на редица други пептиди, които на свой ред могат да служат като индуктори за изхода на следваща група пептиди и т.н., в резултат на което първичните ефекти на пептида се удължават и се развиват в организма.
Comments