top of page

МИНИ ДОЗА ГЛЮКАГОН ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ХИПОГЛИКЕМИЯ ВСЛЕДСТВИЕ НА ЗАНИМАНИЯ С ФИЗИЧЕСКИ УПРАЖНЕНИЯ

Writer's picture: Цветан ЦанковЦветан Цанков

Най-ново изследване на Д-р Майкъл Рикелс от университета в Пенсилвания показва, че една минидоза глюкагон преди физическо натоварване е много по-ефективна, отколкото редуциране на приемания инсулин, за предотвратяване на хипогликемия по време на спортуване при хора с диабет тип 1. По този начин приемането на повече въглехидрати след тренировката не е необходимо, което предпазва от хипергликемия. Всичко това води до една нова обещаваща стратегия за по-ефективен контрол върху активния начин на живот на хора с диабет тип 1.

Д-р Майкъл Рикелс обяснява причините за изследването с това, че предотвратяването на хипогликемия при физическа дейност е основен проблем на хора с този вид диабет, особено при аеробно-анаеробно натоварване ( сп. игри- футбол,баскетбол,тенис и др.), където продължителността на натоварването е по-голяма.

При хора, които не са с диабет, глюкагонът се произвежда по естествен път по време на физически упражнения, но този хормонален отговор на организма е нарушен при тези с диабет тип 1.

Всички 15 участници в изследването са с диабет тип 1 поне от две години, използват инсулинови помпи ( подкожни инсулинови инжекции ) от поне 6 месеца и участват в умерена до интензивна физическа активност поне три пъти в седмицата.

Ефектът от минидозата глюкагон преди двигателна активност е сравнен с още три метода на действие преди тренировката, където:

- Преди тренировката е редуцирано количеството на приетия инсулин

- Преди тренировката на изследваните са предоставени орални глюкозни таблетки

Всеки един от участниците е подложен на четирите метода за изследване, както следва:

1. Глюкагонова инжекция, която осигурява подкожна доза от 150 микрограма глюкагон, 5 минути преди началото на тренировката.

2. Глюкозни таблетки от 20г, дадени 5 минути преди тренировката, последвани от още 20г 30 минути след началото й.

3. Базалната скорост на инсулиновата помпа е намалена с 50%, след което участникът получава плацебо инжекция 5 минути след началото на тренировката.

4. Контролирана процедура за постепенно намаляване на базалната скорост на инсулина и инжектиране на салин 5 минути преди началото на тренировката.

При тренировъчните натоварвания са използвани бягащи пътеки, където със скоростта на ходене и наклон на пътеката нагоре се достига до 50-55% от максималната кислородна консумация ( Vo2 max). Продължителността на тренировката е 45мин. След приключване на тренировката следва 30мин период на възстановяване и стандартно хранене ( 55% въглехидрати, 20% белтъци и 25% мазнини) предшествано от инсулинова инжекция 5мин преди храненето.

Изследваните носят постоянен глюкозен монитор, следящ нивото на кръвната им захар до обяд на следващия ден.

Всички изследвани започват тренировката си с ниво на кръвната захар малко под 7 ммол/л. Изследването показва, че при използването на трети и четвърти метод (респ. рязко намаляване на инсулина или контролирано намаляване на базалната му скорост с инжектиране на салин преди тренировка) нивата на кръвната захар след започване на тренировката започват да спадат. За сравнение, при метода с инжектиране на глюкагон преди тренировката, нивата на глюкоза в кръвта остават стабилни по време на натоварването и в периода на възстановяване. При използване на метода с глюкозни таблетки се наблюдава покачване на плазмената глюкоза по време на възстановителния период след натоварването.

Според д-р Рикелс мини дозата глюкагон, дадена точно преди аеробна тренировка, предпазва от развитието на хипогликемия, докато редуциране на инсулиновия прием не е ефективен метод за лимитирането на този спад в нивата на кръвната захар по време на аеробна активност.

Увеличеният въглехидратен прием от средно 1г/мин води до хипергликемия по време на тренировката и във възстановителния период.

Почти всички участници в метода с контролирано и рязко редуциране на инсулина изпитват хипогликемия по време и след натоварването, но никой с методите на глюкозните таблетки и глюкагоновата инжекция не изпада в хипогликемия.

11 от 15 изследвани в групата на метода с глюкозни таблетки изпитват хипергликемия със стойности над 10 ммол/л, като пет от тях са дори над 13,9 ммол/л. Резултатите на участниците в групата с мини доза глюкагон показват, че 8 от тях са с нива на кръвна глюкоза около 10 ммол/л и само един от тях с 13,9 ммол/л.

На следващия ден глюкозните монитори не показали статистически значими изменения в нивата на кръвна захар на всички участници.


0 views0 comments

Kommentarer


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page