![](https://static.wixstatic.com/media/5d6a49_740c37d586904e3db0fcc2ad0ec6de7b~mv2.jpg/v1/fill/w_960,h_540,al_c,q_85,enc_auto/5d6a49_740c37d586904e3db0fcc2ad0ec6de7b~mv2.jpg)
Масовото практикуване на физически упражнения, спорт и туризъм при хора от различни възрасти, пол и здраве, с различна физическа дееспособност, функционален работен капацитет и двигателна култура, има голям здравен ефект. От една страна, с тях се усъвършенства здравето и се повишават приспособителните възможности на организма към различни натоварвания (трудови, битови и др.), а от друга - те са мощен фактор за първична и вторична профилактика на много социално-значими заболявания (оздравителен спорт и кинезитерапевтични програми).
Физическите упражнения и спортната дейност са крайно необходими като елемент от здравословния начин на живот. Те са мощно противодействие на редица рискови фактори на природната и социалната (трудова и битова) среда, на която се подлага нашият съвременник:
- Екологичните промени в околната среда, нейното замърсяване с вредни за организма отпадъци от производството и бита.
- Хиподинамия, породена от високото ниво на механизация, автоматизация, компютризация и роботизация на труда и бита (принудителна производствена и първична битова хипокинезия).
- Промени в характера на трудовата дейност и социалните взаимодействия между хората, които довеждат до високи нервно-психически и сензорни обременявания, стресови ситуации и социални конфликти.
Заедно с повишената адаптация на организма към физическите натоварвания, контролираните системни занимания с физически упражнения и спорт целят да постигнат и конкретни благоприятни промени в отделните органи и системи:
- Опорно-двигателен апарат: запазване костната структура и противодействие на остеопоротичните промени, подобряване и поддържане на добра стойка, забавяне на мускулната атрофия и поддържане на силата, съхранение амплитудата на движение в големите стави.
- Сърдечно-съдова система: запазване и разширяване работоспособността на сърдечния мускул, предотвратяване риска от артериална и венозна недостатъчност, нормализиране и оптимизиране на регулаторните механизми, поддържащи нормалното кръвно налягане, предотвратяване на кардиоваскуларните рискове, антиатероматозно действие и др.
- Дихателна система: запазване и разширяване вентилационните способности и икономизация на дишането, повишаване използваемостта на кислорода и разширяване алвеоларно-капилярната дифузионна мощност, предотвратяване на рискови фактори, водещи до дихателна недостатъчност, предпазване от възпалителни заболявания на горните дихателни пътища и др.
- Обмяна на веществата и имунната система: нормализиране и поддържане на нормално телесно тегло, активизиране на липидната и въглехидратната обмяна, усъвършенстване на окислително-възстановителните процеси, повишаване на имунобиологичната резистентност и др.
- Централна и периферна нервна система: антистресорно действие чрез поддържане на силата, подвижността и равновесието на възбудните и задръжните процеси в ЦНС, усъвършенстване на нервно-хуморалната регулация, подобряване трофичната функция на нервната система, повишаване нервно-мускулната лабилност и др.
Всеки, който желае да започне да се занимава с физически упражнения и спорт, би трябвало да се подлага на предварителен (начален) медицински преглед. Този преглед дава сертификат за здраве, което позволява да се водят спортни занимания. Здравният статус и физическата годност заедно с възрастта и пола позволяват оптимален избор на спорт, форми на занимания, обем и интензивност на натоварванията, които биха довели до най-добър ефект.
Източник: Слънчев П. "Спортна медицина"
コメント