top of page
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

ГЪВКАВОСТТА КАТО ДВИГАТЕЛНО КАЧЕСТВО


Гъвкавостта е способността на човека да извършва движения с голяма амплитуда.

Основен критерии на гъвкавостта е максималната амплитуда (размах) на движенията, измерена в градуси или линейни величини.

В зависимост от характера на двигателната дейност гъвкавостта бива:


1. Обща гъвкавост - всеки спортист трябва да притежава добро ниво на подвижност в ставите (най-вече в раменните, тазобедрените стави и гръбначния стълб) и еластичност на мускулите като предпоставка за ефективно изпълнение на двигателни задачи от общ или специфичен характер.

2. Специална гъвкавост - тя има повече или по-малко специализиран характер. Необходима е за конкретен вид спорт и се състои в увеличено ниво на подвижност в конкретни стави.


В зависимост от вида на удължаване на мускула, гъвкавостта може да бъде:


1. Статична гъвкавост - способност да се постигне определена амплитуда на разтягане на мускула и да се поддържа заетата позиция определено време.

2. Динамична гъвкавост - способност за достигане на максимална амплитуда на разтягане при махови или пружиниращи движения в резултат на мускулните усилия на агонистите и синергистите.

3. Балистична гъвкавост - способност да се достигне амплитуда на разтягане над нормалния диапазон на подвижност (при движения с взривен характер, каквото е хвърлянето на копие например)


Според използваните сили (собствени или външни) гъвкавостта може да се раздели на:

1. Активна гъвкавост - способност за достигане до голяма амплитуда на ратягане чрез активно участие на мускулите, извършващи движението в съответните стави.

2. Пасивна гъвкавост - достигнатото отклонение под влияние на външни сили.

3. Резервна гъвкавост - разликата между пасивната и активната гъвкавост (пасивната е по-голяма от активната гъвкавост)



Източник: Михайлов М., Андонов Х. "Теория и методика на спортната тренировка"

 
 
 

Комментарии


© 2018 by Fitness Coach. Proudly created with Wix.com

bottom of page