Аменореята е липсата или спирането на менструалния цикъл при жените в репродуктивна възраст. Това смущение допълнително се подразделя на първични и вторични типове. Първична аменорея е липсата на менструален цикъл до 15 годишна възраст. Ако менструалният цикъл се появи в пубертета, но впоследствие престане за повече от три месеца, диагнозата се нарича вторична аменорея.
Аменореята има няколко различни етиологии. Хормоналното взаимодействие между хипоталамуса, хипофизата и яйчниците контролира началото на менструацията и месечния цикъл. Анормалност във функцията, на който и да е от тези органи, може да доведе до аменорея. Репродуктивният тракт също трябва да е без анатомични аномалии. Накрая, хормоните извън звената на хипоталамуса, хипофизата и овариата могат да повлияят на менструалния цикъл. Тези външни влияния включват хормона на щитовидната жлеза и кортизола.
Спортно натоварване и аменорея
Аменореята при един спортист представлява уникална ситуация. Прекаленото натоварване може да доведе до първична или вторична аменорея. Много теории за изследвани в опит да обяснят тези взаимоотношения. Тъй като стресови ситуации като смърт в семейството или развод могат да причинят аменорея, стресът, свързан с усилените тренировки, може да бъде причина за аменорея при тези спортисти. Някои изследвания показват, че стресът може да потисне някои хормони, което би довело до потискане на мензиса. Въпреки това липсват категорични доказателства на тази хипотеза.
Второто обяснение за аменореята при елитни спортисти, е нарушение в енергийния баланс. Ако енергийният разход превишава калорииният прием, тялото на спортиста може да разпредели наличната енергия за необходимите функции, за сметка на други ненужни в момента функции като възпроизвеждането. Тази корекция може да се осъществи в рамките на един или два менструални цикъла. В резултат на това, спортистите с нормален състав на телесните мазнини, могат да получат менструални смущения след относително кратки интервали (месеци) на интензивна физическа активност, ако техният хранителен прием също не се увеличава. Енергийният дисбаланс може да бъде умишлен от страна на състезателя, или може да е случаен. Много подрастващи спортисти подценяват допълнителните енергийни изисквания при тренировки с висока интензивност.
Анорексия нервоза лежи в края на спектъра на лошия енергиен баланс. Това разстройство се характеризира с отказ да се поддържа здравословно телесно тегло, поради силния страх от натрупване на килограми. Нередовните менструални цикли могат да се появят в началото на заболяването, преди значителна загуба на тегло. Аменореята почти винаги се среща при значителна загуба на тегло, когато жената е по-малко от 20% от идеалното телесно тегло. Епидемиологичните данни не показват, че анорексията е по-разпространена сред спортистите, в сравнение с техните връстници, които не спортуват. Все пак хората, занимаващи се с естетически спортове, като гмуркане, гимнастика и балет, са изложени на висок риск от разстройство на хранителните навици.
Триада на жената спортист
Младите момичета-спортисти могат да развият комбинация от състояния, включително нередовни менструални цикли, ниска костна минерална плътност и нарушено хранене. Това струпване от констатации се нарича триада на жената спортист. Ниският калориен прием, в сравнение с енергийния разход, може да доведе до менструални нарушения, както беше обсъдено по-горе, но може също така да изложи на риск костната сила. Най-тежката патология се проявява като анорексия, невроза, аменорея и остеопороза. Тези хора са изложени на риск от стресови фрактури и има вероятност от по-тежки фрактури по-късно в живота. Малко спортисти показват всички три елемента на триадата. Сигналите и симптомите трябва да се следят непрекъснато, а спортистите, които показват дори един симптом, трябва да се считат за изложени на риск и от другите.
Клинична оценка
Изчерпателната оценка и задълбочен физически преглед трябва да започнат клиничната оценка. Трябва да се обърне внимание на диетата, упражненията, историята на менструалния цикъл и признаците на вторични полови белези, като развитие на гърдите и растежа на космите. Индексът на телесната маса трябва да бъде изчислен и сравнен с нормативните стойности, ако се разглежда нарушение в хранителния режим. Трябва да се оценят и признаците за хормонални анормалии.
Диагностични тестове
Историята и физическото изследване могат да определят подходящо диагностично изследване. Всеки пациент се нуждае от тест за бременност, тъй като една от най-честите причини за аменорея е бременност. Анатомичните репродуктивни аномалии могат да бъдат оценени чрез ултразвук на тазовите органи при първична аменорея. Може да са необходими измервания на нивата на серумния хормон, за да се оцени правилната функция на ендокринната система.
Специфичните тестове за спортист с елементи от женската триада, оценяват признаците на енергиен дисбаланс. Дневният диетичен прием трябва да бъде оценен. Първоначалните лабораторни изследвания включват оценка на серумните електролити, скрининг за анемия и оценка на функцията на щитовидната жлеза. При наличие на рискови фактори може да се вземе предвид тест за костна плътност.
Предотвратяване
Много причини за първична и вторична аменорея са свързани с генетични предразположения и не могат да бъдат предотвратени. Въпреко това, вторичната аменорея, свързана с ниската енергийна наличност и женската спортна триада, са предотвратими с предупреждение и осведомяване. Треньорите и медицинските екипи трябва да могат да разпознават и предотвратяват нарушения в храненето. Спортистите трябва да бъдат съветвани за правилния прием на калории и хранителни изисквания, включително приема на калций и витамин D. Изследваните лица трябва да бъдат обучавани и съветвани по подходящ начин.
Лечение
Лечение на първична и вторична аменорея се назначава при конкретна причина. Това е насочено към лечение на аменорея, свързана с прекомерно физическо натоварване и намален прием на енергия. Консултирането на пациентите трябва да включва лекаря, треньора, диетолога и родителите. Ако се подозира сериозно нарушение в храненето, лечението трябва да включва психиатър и/или психолог. Често увеличение от 300-400 килокалории под формата на енергийни барчета, е достатъчно за коригиране на енергийния дисбаланс. Освен това, спортистите трябва да бъдат насърчавани да приемат добавки от калций и витамин D, за да отговарят на препоръчителните дневни изисквания. Пероралните контрацептивни хапчета възстановяват нормалния менструален поток, но не отговарят на основния енергиен дефицит и не възстановяват костната минерална плътност.
Comentarios