Ако започнат навреме, хората на средна възраст могат да преобърнат или редуцират риска от сърдечна недостатъчност, причинен от заседнал начин на живот, с помощта на аеробни упражнения с висока или умерена интензивност.
Това беше заключението на неотдавнашно проучване, ръководено от изследователи от университета на Югозападен Тексас в Далас, което разкри, че физическите упражнения и спорта могат да възстановят щетите нанесени върху стареещите сърца, вследствие на заседнал начин на живот (хипокинезия).
Въпреки това, кардиолозите, извършили изследването, подчертават, че спортните занимания трябва да се провеждат поне 4-5 пъти седмично.
Екипът е доказал в по-ранно проучване, че 2-3 пъти седмично не е достатъчно за превенция на сърдечна недостатъчност.
"Въз основа на серия от проучвания, проведени от нашия екип през последните пет години", обяснява старшият изследовател Бенджамин Д., който е професор по вътрешни болести в университета на Югозападен Тексас, " тази 'доза' от физическа активност се превърна в моята рецепта за живот".
Той настоява хората да практикуват спортни занимания като "част от личната си хигиена", подобно на душ и миене на зъби.
СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ
Сърдечната недостатъчност е сериозно състояние, при което клетките на тялото не получават достатъчно количество кислород и хранителни вещества, защото сърдечният мускул е твърде слаб, за да изпомпва достатъчно количество кръв.
Това води до симптоми като умора, задух, кашлица и трудности при извършването на ежедневни дейности като качване на стълби, ходене и пазаруване.
Сърдечната недостатъчност може да е в процес или хронична, или може да бъде остра и да се развие внезапно. Въпреки, че може да засегне и по-младите хора, това е една от най-честите причини, поради които хората на 65 години и повече, биват приемани в болница.
Оценки, направени през 2016г., показват, че в САЩ има около 5,7 милиона души, които живеят със сърдечна недостатъчност, а само половината от тези с това заболяване оцеляват повече от 5 години след диагностицирането.
ЕКСТРАХИРАЩА (ИЗТЛАСКВАЩА) ФРАКЦИЯ
Сърцето има четири камери, които изпомпват кръв по организиран начин. Лява и дясна горна камера или атриум (предсърдия) и лява и дясна долна камера или вентрикула.
Кръв, която е бедна на кислород идва от останалата част на тялото, в дясното предсърдие и след това излиза към белите дробове през дясната камера. С помощта на алвеолите в белите дробове освобождава въглероден диоксид, насища се с кислород и се влива в лявото предсърдие. Това е познатият още като малък (белодробен) кръг на кръвообращение. Тази богата на кислород кръв, след това се изпомпва към останалата част на тялото през лявата камера.
Един от критериите, които са използвали за диагностициране на сърдечна недостатъчност, е фракцията на изтласкване или количеството кръв, което лявата камера изтласква при всеки сърдечен ритъм, или по-точно систола.
Фракцията на изтласкване се счита за нормална, ако е в диапазона 50-70%. Това означава, че 50-70% от общия обем кръв в лявата камера се изпомпва всеки път, когато сърцето бие.
Фракцията на изтласкване от 40% или по-малко, може да бъде доказателство за сърдечна недостатъчност. Ако е 41-49%, това може да означава гранична сърдечна недостатъчност, но не е задължително. Други състояния, като сърдечен удар, също могат да намалят фракцията на изтласкване.
Все пак, може да имате сърдечна недостатъчност, дори и разчитането на фракцията на изтласкването да е нормално - това се нарича сърдечна недостатъчност със запазена фракция на изтласкване.
В изследванията си кардиолозите отбелязват, че този тип сърдечна недостатъчност често се предхожда от загуба на еластичност на сърдечния мускул. Тази повишена "сърдечна скованост" също е свързана с лоша физическа годност в средната възраст.
СКОВАНОСТ НА СЪРДЕЧНИЯ МУСКУЛ
В предишно изследване, кардиолози от Югозападен Университет в Тексас установили, че хора на средна възраст, които не спортуват и не са в добра кондиция, често страдат от по-малка и скована лява камера, която не изпомпва кръв много добре.
В същото време, те открили, че подобно състояние не се среща при спортисти, или дори хора, които не са спортисти, но практикуват някаква физическа активност 4-5 пъти в седмицата, в продължение на години. Техните сърдечни кухини се характеризират с нормални физиологични размери на сърдечните кухини и добра еластичност.
В друго проучване, проф. Левин е открил значително подобрение в сърдечното съкращение и намаляване на сърдечната скованост, само след една година системна физическа активност при млади хора, но подобно подобрение не се наблюдава при хора над 65 годишна възраст.
Следователно, изследователите искали да разберат дали по-интензивните аеробни натоварвания могат да подобрят еластичността на скования сърдечен мускул при хора на средна възраст, водещи заседнал начин на живот.
Те въвлекли 53 участници в изследването на възраст 45-64 години, които били клинично здрави, но прекарвали прекалено много време седнали, т.е. физически неактивни.
Изследователите разделили на случаен принцип участниците в две различни групи - контролна и експериментална. Всички изследвани преминали през двугодишни системни занимания със спорт, като регулярно са прилагани различни тестове за сърдечната функция.
Участниците в контролната група завършили двугодишна тренировъчна програма, която включвала тренировки за ловкост (в частност баланс), йога и тренировки за сила, общо три пъти седмично.
Участниците в експерименталната група завършили двугодишна прогресивна тренировъчна програма, включваща високо- и умерено интензивни аеробни упражнения 4-5 пъти седмично.
В края на проучването, резултатите показали, че като цяло експерименталната група е подобрила значително здравословното си състояние. Освен това, те увеличили количеството използвана енергия по време на упражненията, като също така увеличили и кислородната консумация с 18%. Имало и забележимо подобрение в сърдечната скованост.
Подобно подобрение НЕ се наблюдавало при контролната група, което показва, че 3-4 спортни занимания в седмицата не са достатъчни, за да се предпази сърцето от ефектите на стареенето, казва проф. Девин.
СПОРТНИ ЗАНИМАНИЯ 4-5 ПЪТИ СЕДМИЧНО, ЗА ДА СМЕ ЗДРАВИ
Проф. Левин добавя, че е необходимо да се започнат занимания с физически упражнения и спорт още докато сърцето притежава своята пластичност.
Той предлага следното съотношение на тренировъчната програма:
* Една дълготрайна тренировка - колоездене,ходене,тенис
* Една високо-интензивна тренировка
* Една тренировка за сила
* Две или три умерено-интензивни тренировки
" Ключът към по-здраво сърце на средна възраст, е правилната доза спорт, в правилното време от живота."
Проф. Бенджамин Левин
Вижте също нашата програма " СПОРТЪТ СРЕЩУ СЪРДЕЧНО-СЪДОВИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ"
Comments